Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
Ahmet Yeseviden Günümüze Türkiye Kazakistan Medeniyet Köprüleri

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) 2016 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Üniversitemiz Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve Hukuk Müşaviri Yrd. Doç. Dr. Eyüp Sabri KALA ve Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Şube Müdürü İdris AKARÇEŞME tarafından hazırlanan Ahmet Yesevi'den Günümüze Türkiye - Kazakistan Medeniyet Köprüleri Projesi Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Ahmet Yesevi Üniversitesi (Kazakistan), Ensar Vakfı ortaklığında yürütülecektir.

Ülkemizden gönderilecek 20 öğrenci ve araştırmacının Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde tercihli olarak Kazakça - Özbekçe dil eğitimi alması sağlanacak, 12 kişilik akademisyen, araştırmacı, uzman ve Ahmet Yesevi Üniversitesi yetkililerinin de katılımıyla birlikte   Ahmet Yesevi, Vakıf Medeniyeti, Vakıflar Vasıtasıyla Anadolu ve Balkanların Müslümanlaşması ve Türkleşmesi başlıkları adı altında  seminer ve konferanslar düzenlenecektir.

Proje kapsamında milletimizin ve medeniyetimizin simge şehirleri (Türkistan, Taşkent, Semerkant, Buhara, Fergana, Issık Göl vs.) ve şahsiyetleri ziyaret edilecek, öğrenci, akademisyen ve araştırmacılar arasında Anadolu – Orta Asya ortak medeniyet ve ruh birliğinin meydana gelmesi için imkân oluşturularak, ortak araştırma ve bilimsel faaliyetlere katkı sağlanmaya çalışılacaktır. Projenin son aşamasında ise Kazakistan'dan Türkiye'ye 5 öğrenci Üniversitemizde Uluslararası Öğrenci statüsünde 1 yıllık eğitim imkânı tanınırken, öğrencilerin 1 yıllık konaklama ihtiyacı da Ensar Vakfı tarafından karşılanacaktır.
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
. . .